funiQ logo

This article is not available in slovenski. This is the madžarski version of the article.

Somló

Egészen a Kisalföld pereméig kell mennünk, hogy megtaláljuk a Balaton-felvidéki tanúhegyek legészakibb testvérét, a Somlót.

A térség látképét messziről felismerhetően meghatározza a síkságból kiemelkedő, koporsóalakú vulkanikus tanúhegy.

A körülötte lévő borvidék az ország legkisebb történelmi borvidéke, ahol már a római korban gazdaságilag jelentős szőlőművelés folyt. A környék leghíresebb bora a juhfark, ami messze földön híres volt gyógyító hatásáról. Főurak, királyok fogyasztották, és nem csak az íze miatt, de feljegyzések szerint a vérszegénységre, vesebajokra és emésztési bántalmakra egyaránt ezt ajánlották.

Somló hegy

A somlói juhfarkot a nászéjszakák borának is nevezik, ugyanis a hiedelem szerint ha a házaspár az együtt töltött éjszaka előtt juhfarkot iszik, fiú gyermekben reménykedhet. Ezt a Habsburg-ház tagjai olyan komolyan vették, hogy hosszú időn keresztül kötelező volt számukra a juhfark fogyasztása.

kilátás a Somló hegyi várromra a Várkapitány pincészet teraszáról
Kilátás a Somló hegyi várromra a Várkapitány pincészet teraszáról Photo: funiQ

A hegy platójának északi végében láthatjuk Somló egykori várának romjait. A vár építésének idejét a tatárjárás utánra teszik, de írásos emlék csak 1352-ben említi először. A vár egy sűrű erdőben áll, szakadékokkal és sziklákkal körülvéve - nem is egyszerű megközelíteni. Autóval csak a hegy aljáig lehet eljutni, onnan gyalog vagy biciklivel lehet felmenni a romokhoz.

A Somló 431 méter magas csúcsán áll a sokak szerint legszebb magyarországi kilátó, a Szent István-kilátó, korábbi nevén Petőfi-kilátó. Érdekesség, hogy a környékről származó Antall József egykori miniszterelnök (1990-1993) itt jelentette be 1991 nyarán az utolsó szovjet katona távozását az országból.

Dobáról és Somlóvásárhelyről egyaránt elindulhatunk gyalog a hegy felfedezésének, a piros, illetve a sárga sáv jelzéseket követve, szőlők, présházak és kápolnák között. A sárga L és a sáv jelzéseken bekapcsolódhatunk a Kitaibel Pál tanösvénybe is, ami a Margit-kápolnától indul és a Somló Tájvédelmi Körzet természeti szépségeit, érdekes látnivalóit tárja fel. Az út teljes egészében védett és fokozottan védett területen halad.

Látnivalók

Somlóvásárhely Gazdag múltra néz vissza a település: az itt élő rómaiak honosították meg a szőlőművelést a Somló körül. Szent István király alapította az apácazárdát, amelynek ma már csak romjait láthatjuk. Érdemes körülnézni a Somlón is: a Szent Margit-kápolna vagy a régi taposókút különleges látványt nyújtanak.

Somlójenő Az egykori Jenő-törzs leszármazottjai hosszú évszázadok óta készítik a vidék jól ismert borát. A somlói juhfarkot a nászéjszakák borának tartják, mert a hiedelem szerint ha az ifjú férj a nászéjszakán somlói bort fogyaszt, akkor fia fog születni.

Doba A Somló hegy tövében található település mindennapjai szorosan kapcsolódnak a hegyhez és az oldalán felfutó szőlőültetvényekhez. A faluból láthatjuk Somló várának romjait, amelyet gyalog vagy kerékpárral is megközelíthetünk. Dobán található a klasszicista Erdődy-kastély és hatalmas angolkertje is.

Tanúhegyek

Tanúhegyek a Balaton-felvidéken Több millió év történetét mesélik el nekünk a Balaton-felvidék jellegzetes formájú hegyei, mégis mindegyiknek megvan a maga sajátossága. Cikkünkből kiderül, hogy melyik tanúhegyről lehet siklóernyőzni, melyik hegyet vágták félbe, hol találunk várromokat, vagy hogyan jutunk el a bazaltorgonákig.